Bezsenność po alkoholu – Wpływ alkoholu na sen

Bezsenność po alkoholu – Wpływ alkoholu na sen

To, jak dobrze śpimy w nocy, będzie miało wpływ na nasze możliwości i samopoczucie w ciągu dnia. Wiele czynników wpływa na jakość naszego snu i pozwala nam dobrze funkcjonować. Istnieje pewien schemat normalnego snu. Składa się on z dwóch różnych stanów snu. W każdym z tych stanów fale mózgowe wykazują różne rodzaje aktywności.

Sen wolnofalowy – Jest to powolny, głęboki sen, który stanowi 75% snu w ciągu nocy.

Sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), jest mniej spokojny. Odpowiada za 25% snu w ciągu nocy, może powtarzać się co około 90 minut i trwa od 5 do 30 minut.

Alkohol może powodować bezsenność poprzez zaburzanie wzorców snu na każdym jego etapie. Alkohol może powodować zakłócenia w strukturze i czasie trwania snów. Może również zmieniać czas trwania snu i czas potrzebny do zaśnięcia.

Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić złożonych funkcji, które zachodzą podczas snu. Niedobór snu spowodowany spożywaniem alkoholu został powiązany z problemami zdrowotnymi, depresją oraz zwiększonym ryzykiem chorób serca i zaburzeń depresyjnych.

Alkohol a sen – brak snu po spożyciu alkoholu

Osoby, które mają trudności z zasypianiem, często spożywają alkohol. Efekt uspokajający może pomóc w szybszym zasypianiu po chwilowym pobudzeniu. Badania wykazały, że alkohol spożyty w ciągu godziny od pójścia do łóżka może zakłócić sen w drugiej połowie. Dzieje się tak, ponieważ alkohol może powodować bezsenność i budzić Cię. Działanie nasenne alkoholu zmniejsza się przy dłuższym spożyciu, a wpływ na zaburzenia snu zwiększa się.

Wypicie alkoholu na sześć godzin przed snem może znacznie zwiększyć stan czuwania podczas drugiej połowy snu, mimo że został on wyeliminowany z organizmu. Naukowcy uważają, że alkohol może mieć długotrwały wpływ na regulację organizmu i jakość snu.

Długotrwałe spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, zwłaszcza jeśli chrapiesz.

Obturacyjny bezdech senny (lub obstrukcyjny bezdech senny) to stan, który powoduje powtarzające się podczas snu epizody zatrzymania oddechu (bezdech) lub znacznie spłycenia oddechu (hipowentylacja). Dochodzi do niego, gdy górne drogi oddechowe zwężają się lub zamykają, co powoduje ustanie oddychania. Bezdech może być spowodowany piciem alkoholu przed snem.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu na stronie https://alkoholizmandrychow.pl/

Zaburzenia snu – bezsenność alkoholowa

Ważne jest, aby zrozumieć wpływ alkoholu na bezdech. Ludzie, którzy piją więcej niż jednego drinka dziennie z powodu zmęczenia, są dwukrotnie bardziej narażeni na udział w wypadkach drogowych. Badania nadal wykazują, że osoby cierpiące na bezdech senny, które chrapią lub piją alkohol są bardziej narażone na ryzyko zawału serca, arytmii, udaru, a nawet nagłej śmierci.

Osoby z ciężkim alkoholizmem będą w grupie wysokiego ryzyka.

  • Będą one zmęczone przez cały dzień.
  • Zauważą spadek jakości swojego snu.
  • Po wypiciu alkoholu będą doświadczać niedoboru snu.
  • Będą w stanie często się budzić.
  • Zasypianie zajmie im więcej czasu.

Logiczne wydaje się założenie, że osoby cierpiące na zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu będą w stanie powrócić do normalnych wzorców snu, jeśli przestaną pić. Odstawienie alkoholu może prowadzić do zespołu odstawienia alkoholu. Zespół ten może również prowadzić do bezsenności i uporczywej fragmentacji snu.

Osoby, które przestały pić alkohol po odstawieniu, najprawdopodobniej doświadczają niedoboru snu.

Dodatkowo, zespół odstawienia alkoholu może powodować:

  • Zwiększoną ilość snu REM
  • Bezsenne noce
  • Wiele przebudzeń w ciągu nocy
  • Sen składający się głównie z krótkich okresów niespokojnego snu.

Powrót do zdrowia i nawrót choroby

Normalne wzorce snu mogą powrócić po okresie odstawienia alkoholu. Istnieje szansa, że niektórzy ludzie mogą już nigdy nie doświadczyć normalnych wzorców snu, nawet po latach trzeźwości. Powrót do zdrowia może prowadzić do słabego snu i zwiększonej czujności, co skutkuje zmęczeniem i mniejszą regeneracją.

Ludzie, którzy piją ponownie na odwyku doświadczą głębszego snu. Jest to częsty efekt uboczny, który może spowodować nawrót choroby u wielu osób. Jest on jednak tymczasowy i nie będzie prowadził do żadnych zaburzeń snu.

Previous ZAKSA z tytułem "Drużyny Roku 2021"
Next Kresowianie powitali Nowy Rok

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci

Czy powinieneś inwestować w obligacje?

Jeśli szukasz bezpiecznego i przewidywalnego zwrotu z inwestycji, powinieneś rozważyć inwestowanie w obligacje. Ta klasa aktywów od dawna stanowi bezpieczną przystań dla inwestorów chcących zdywersyfikować swoje inwestycje od akcji i

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Funkcjonariusze odzyskali skradzionego we Francji mercedesa klasy S, wartego 0,5 mln złotych i zatrzymali sprawcę tej kradzieży z włamaniem

15 maja br. policjanci wydziału  do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uzyskali informację,  że  luksusowy Mercedes wart 522 tys. złotych, skradziony z francuskiej wypożyczalni aut ,może

3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera

Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź